Eğlenceli Zeka Oyunları ve Satranç

Satrancın  yararlarını daha önce yazımda belirtmiş , satranç oynayanların beyin yapılarından bahsetmiştik.

oyunn Bu yazımızda akıl oyunların genel yararları ve çocuklarımızın bu oyunlardan ne derecede etkilendiğini görmeye çalışacağız.

Elbetteki eski kuşaklarımızın zeka göstergesi olan SOLO TEST’den bahsetmeyeceğiz. Bu oyunun sonucun bir gösterge olmadığını şimdiki oyun zenginliğiyle daha iyi tespit ediyoruz.

Türk Zeka Vakfı’nın da çevirisini yaptığı haberimizi özetle  verip (siz tamamını okuyabilirsiniz) , Türkçe’yi ve damayı seven Vassily Ivanchuk ‘un  akıl oyunlarından(sadece satranç değil)  nasıl zevk aldığını gösteren video ile baş başa bırakacağım.

Benim de takip ettiğim Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir beyin araştırmacısı olan Paul Laurienti, “Eski araştırmalar yaş ile birlikte beyin hücrelerinin öldüğünü ortaya çıkarmıştı. Şimdi ise yeni araştırmalar yaşlı beyinlerin de güçlü bağlantılar geliştirebileceğini gösterdi.” diye belirtiyor.

Laurienti, 23 yaşındaki insanların beynini tarayan bir araştırma yaptı. Zeka oyunlarının da içinde bulunduğu beyin eğitim programına giren kişilerin daha iyi odaklanabileceğini buldular. Bu sonuçlar sadece genç beyinlerde değil her yaştan beyin için geçerli.

s201h0492c938b558ed308a64a81d8e62b76a33e3496d-Zeka oyunları oynamak, bulmaca ve sudoku çözmek, satranç oynamak, rübik küp çözmek, kelime oyunları oynamak gibi aktiviteler beyne egzersiz yaptırdığı için odaklanmayı ve hatırlamayı arttırıyor.

Ayrıca zeka oyunları her yaş grubundan kişiye çabuk karar verme, çözüm odaklı düşünme, bir sonraki aşama hakkında fikir yürütme ve öngörme, olasıkları hesaplama, mantığı etkili ve yetkili şekilde kullanma becerisi kazandırır. Beyni yaşlanmaya, Demans ve Alzheimer gibi beyni tüketen hastalıklara karşı korur.

aklvezeka05Bunun yanı sıra, zeka oyunları oynayan ve başarılı olan kişilerin kendilerine olan güvenleri artar. Zeka oyunları yüksek konsantrasyon gerektirdiğinden, kişilerin dikkat ve konsantrasyon seviyelerini arttırır. Zeka oyunları kişileri düşünmeye ittiğinden; onlara araştırmacı, sorgulayıcı bir bakış açısı benimsetir.

Yaşlanmayı durdurmak imkansız fakat yavaşlatmak mümkün. Siz de zeka oyunları oynayarak çocuklarınızın ve kendinizin beyin kalitesini arttırabilir, yeni yetenekler öğrenebilirsiniz.

Bu oyunları da oynarken öğrenmek , zevk almak , sosyalleşmek amaç olmalı. 

Şu anki eğitim sistemimizin durumu ile bu tür aktiviteler daha önemli hale geliyor.

Özellikle satranç oynayan çocuklar için “Sosyalleşemiyorlar  veya satrancı sevdiremedik “  diyen anne/babalarla beraber ,   beyine egzersiz yaptırmanın sadece satranç oyunundan geçmediğini de gösteren büyük oyuncumuz Vassily Ivanchuk ‘un videosunu izleyelim.

Farkındaysanız , her ne kadar ödül alsa da satrancın benzeri olan İngiliz damasının hesaplarını ödül alırken de yapıyor ve oyununa devam etmek için hızla çiçekleri ve ödülüyle kaldığı yerden devam ediyor.

Eğlence ve gelişim bir arada…

Hazırlayan : Sedat ESER

Share