NİSEM’İN HAFTA İÇİ ANTRENMAN VE EKSİKLERİN GİDERİLMESİ ÇALIŞMA PROGRAMI

NİSEM’İN HAFTA İÇİ ANTRENMAN VE EKSİKLERİN GİDERME ÇALIŞMA PROGRAMI                        

Kralların oyunu satranç, karmaşık, derin ve çok yönlü bir oyun. Sadece oyun olarak nitelendirmek biraz haksızlık olabilir. Satranç, biraz bilim, biraz spor ve biraz da sanattır. Bu zengin oyunun eğitim süreci de bir o kadar uzun ve meşakkatli. Günümüz satranç dünyasında nispi başarı elde etmenin yolu ise disiplinli bir çalışmadan geçmekte. Sistematik olarak satranç gelişimini 4 bölüme ayırabiliriz.

1)      Temel fikirlerin anlaşılması

2)      Hesap gücünün ilerletilmesi

3)      Ezber

4)      Pratik oyun

Nisem ailesi olarak hafta sonu çalışmalarında bu 4 aşamayı da belli ölçülerde öğrencilerimize aktarmaktayız. Fakat bugünün rekabet ortamında hafta sonu yapılan birkaç saatlik çalışma bu karmaşık oyunun kısa sürede anlaşılması için yeterli olmayabiliyor. Bu açığı ödev ve ev çalışmaları ile kapatmak gerekiyor. Fakat hafta içi evde bu çalışma ortamını oluşturamıyoruz.

“Temel fikirlerin anlaşılması” konusunda haftasonu çalışmaları yeterli olmakla birlikte diğer konularda maalesef hafta içi çalışmalarına ihtiyaç duyuyoruz. Bu açığın kapatılması adına “ Hesap gücünün ilerletilmesi”, gerekli açılış “Ezber”lerinin yapılması, “pratik oyun” eksiğimizin giderilmesi” için hafta içi akşam çalışmalarına başlıyoruz.

Pazartesi Akşamları (19.00-21.00)     : Yıldırım Turnuvası (Birkaç hafta sonra)- (Necmettin Korkmaz – Cenk Burak Gencer)

Salı Akşamları (19.00-21.00)               : Açılış Ezberleri – (Ali Ammar Camcı)

Çarşamba Akşamları (19.00-21.00)   : Kombinezon Çözme Yarışmaları – (Ali Ammar Camcı)

Cuma Akşamları (19.00-21.00)           : Antrenman Maçları ve Turnuva – (Ferhat Çalışır)

Satrancın Bursa’da biraz daha ileri gitmesi adına, yıllarca Türkiye Satranç Federasyonu’nun organize ettiği Türkiye Satranç Ligleri’nde deneyim kazanan kulübümüz ve hocalarımızın bu engin deneyimlerini Nisem’liler ve Bursa’da satrançta ilerlemek isteyen tüm satranç severlerle paylaşmak istiyoruz. Yıllarını satranca adamış değerli Nisem hocalarımız Necmettin Korkmaz – Cenk Burak Gencer –Ali Ammar Camcı –Serkan Baştürk – Ferhat Çalışır tarafından hazırlanan kombinezon setlerini çözme azmindeyiz.

Yapılacak bu çalışmalara  seviye farkına bakılmaksızın tüm öğrencilerimiz katılabileceklerdir. Ayrıca kulübümüz öğrencisi olmayan satrancı ilerletmek , oynamak isteyen tüm satranç severleri   bu etkinliğe davet ediyoruz.

 

Share