Süper Lige 2 Kala…

SÜPER LİGE 2 KALA……

Yıl 1990.Genç
satranç severler olarak Bursa’da aradığımız satranç ortamını pek bulamıyorduk. Heykel’de bir satranç lokali vardı. İki üç odadan oluşan, satranca bir odası ayrılmış olan bu mekanda, Bursa’nın kalburüstü oyuncuları ve biz gençleri satranç oynama çabasındaydık. Ercan Tunç’la o zaman tanışmıştık. ASF ’de beraber çalışıyorduk. Ankara ODTÜ’ye ben İstanbul YTÜ’ye gittik. Diş hekimi Edip Aydın vardı, takım kurup Türkiye satranç liginde il il dolaşıyorduk. O zaman deplasmanlı lig vardı. Hasan Özdilek vardı, çok atak bir oyuncuydu, maçlarında hiç şamata eksik olmuyordu. Meşhur sözü “teke tek boğayı deviririm” idi. Suat Taner’i unutmamak lazım. Çok karizmatik bir oyuncuydu. Büyük oyunculara has bir sürü özel istekleri vardı, sağ dirseği ile yay çizerdi ve o mesafeye kimseyi yaklaştırmazdı, kol payı, yıldırım oyunları 6 dakikaydı, sigara dumanı, ses, ışık… vs.. vs.. Kibar bir insandı. Mete Savacı tam bir beyefendiydi. Şahin Dikmen, doktor adayı Aydın Özkan. Hele Hakkı Dingil. Çay ısmarlamazsan hayatta oyun alamazdın, piyon sürme dehasıydı. Erdinç Tunç’un maçlarda bayrağı düşme ihtimali %50den az değildi. Maçlara gittiğimiz şehirlerde antika para arama ve müze gezme satrançtan önce gelirdi.

Şimdiki Bursa’nın önde gelen oyuncuları Cenk Gencer, Koray Okay o zamanlar öğrenciydi. Onlarla eski maçlarımı bulursam bir iki oyunumuzu yayınlarım. Mustafa hocamla yakınlaşma daha sonra oldu. Dondurmasına yıldırım maçları yapıyorduk. Sağ olsun hocam bonkördü, yenilse de ısmarlardı çoğu zaman. Hala sorar bana kaç sıfır diye. Beş sıfır yenerim dediğimde tam tersi olur genelde ama bir oyun veririm dersem maçı almak daha kolay oluyor. Oyunu batsın…hocama bir oyun saygıdan veririm..

Bugün genç satranç severler bizlerin hayal edemediği imkanlara sahipler. İnternet var, istedikleri her zaman oynayabiliyorlar, satranç okulları var, okullarda satranç dersleri var, kulüpler var, bizler gibi hocaları, abileri var, satranç literatürü olarak milyonlarca kayıtlı oyundan ve her gün güncellenebilen databaselerden faydalanıyorlar.

Bu geçmişe yolculuktan sonra 27 Haziran’da Konya’da başlayacak İş Bankası Satranç Ligi bekliyor bizleri. Bu sene biz Tophane Mes. Lis. Spor kulübü, NİSEM’den de yetiştirdiğimiz bazı oyuncular abileri, ablaları ile omuz omuza Bursa satrancı için mücadele edecekler. Bu maçlar onlar için üniversiteye hazırlık olacak.Rakiplerimiz çok güçlü,isimleri bile hayranlık uyandıracak. Takıma katılacak öğrenciler gerçekten çok şanslı,oynayıp oynamamak o kadar önemli değil, o atmosferi yaşamak bambaşka bir heyecan…

Konya’da görüşmek üzere…

Özel CEBELLİ

Tophane Mes. Lis. SK oyuncusu

Share