TOPHANENİN TÜRKİYEDE TANINAN YILDIZLARI

Sizlerle bu hafta tophane mes.lisesinde yaşadığım bir güzelliği paylaşmak istedim.. Okuldan bir yemek daveti aldım .Çok eski futbolcu öğrencilerim Türkiyenin değişik yerlerinden  gelip yıllar sonra bir yemekte hocalarıyla hep birlikte olalım istemişler. Tabii ki koşa koşa gittim..Kimdi bu hem öğrenciler hem futbolcularım: Yetmişli yıllarda tophaneye yeni atanmış  idalist bir teknik öğretmenin severek yaptığı pek çok uğraşın yanında ( o yıllarda  satrançla  ilgilenen bilen çok kişi yoksada) okul futbol takımını çalıştırma görevi bana düşmüştü (futbolla ilğili olduğumdan) ….on yıl kadar okul futbol takımıyla beraber olduk ara vermeden daima bursa şampiyonlukları yanında bir kezde Türkiye 4 cüsü ulduk… O zamanın okul takımı oyuncuları çok çalışıp iftiharla söylüyorum Türkiye çapında büyük başarılara imza attılar….Kimdi bu futbolcular…Fotoğrafta sağ tarafımda duran o zamanlar ve tüm zamanların kaptanı uzun yıllar Bursasporun kaptanlığını yapan 34 defa milli formayı giyen uzun yıllar milli takımımızın kaptanlıgını yapan bilinen lakabı ile sedat-3 .SEDAT ÖZDEN..fotoğrafta sol tarafımda duran uzun yıllar Bursasporda oynayan onyıla yakın bursasporun kaptanlıgını yapan BEYHAN ÇALIŞKAN.. .O yılların büyük yeteneği okul takımından doğrudan Galatasaraya giden 4 yıl  Galatasarayda 11 yıl Adanademirsporda kaptanlık yapan GÜRCAN ADAY (foto. soldan üçüncü) yine okul takımında yıldızı parlayan uzun yıllar Galatasaray kalesini koruyan kaleci ESER….Uzun yıllar Fenerbahcede oynayan SEMİH…Bursaspora hizmet eden MURAT..ALİ ler ve diger takımlarda oynayan geçmişin zıpkın gibi gençleri bu günün artık orta yaşı aşmış oyuncularımla hep iftihar ettim.Her birinin başarılarını yıllarca yakından takip ettim.Bu güzellikler beni hep mutlu etti.

Futbolcularımın büyük takımlarda çıktıkları ilk maçlardaki tir tir titrediklerini  ilk milli maçlarındaki önlenemez büyük  heyecanlarını  hep birlikte yaşadık..O akşam GÜRCAN ADAY   hocam Galatasarayda oynarken Trabzon maçımı hatırlarmısın dedi tabii Gürcan  dedim ŞENOL GÜNEŞ e yarım vole ile attığın o gol cok güzeldi dedim  o da çok duygulandı o golün resimlerini gösterdi bana .  Bu başarılar hep hedef koyup çooook çalışmaların ürünüydü ………Çok güzel anılardı …….

    Yaşam bir deli fırtına gibi esip geçip gidiyor ama biz  farkındamıyız ,sanmıyorum.Şöyle geriye baktığımda güzel anılar iyilikler,sapasağlam dostluklar sevği,saygı kalıyor….

  Daima hoşgörülü, güleryüzlü, huzurlu, mutlu  kalın.

                                                                                 MUSTAFA BAYIR                    

Share