Ukd Nedir?

1. UKD nedir?

UKD, açılımı Ulusal Kuvvet Derecesi olan ve sporcuların UKD hesaplamalarına alınan yarışmalarda gösterdikleri performansa göre ya da satranç akademisindeki adımları başarılı olarak tamamlayarak sahip oldukları dört basamaklı bir puantaj sistemidir.

2. UKD puanı sahibi nasıl olabilirim?

UKD hesaplamalarına dahil edilmiş yarışmalarda en az 7 maç oynamak kaydı ile 1000 üzeri performans gösteren her sporcunun ukd puanı çıkar. Daha az maç ya da daha az performans puanı sahibi oyuncuların ukd puanları oluşmaz. Sporcu ancak gerekli şartları oluşturduğunda ukd puanı sahibi olur. Bunun yanı sıra Satranç Akademisi’ndeki adımları başarılı olarak tamamlayan sporcular da başarılı oldukları adıma karşılık gelen ukd puanına sahip olurlar.

3. Katıldığım yarışmalarda UKD sahibi olabilmek için gerekli şartları oluşturduğumu düşünüyorum fakat halen UKD puanım oluşmadı. Ne yapmalıyım?

UKD Sisteminin işleyişi şeffaftır. Katıldığınız ve ukd hesaplamalarına alınan tüm yarışmaların turnuva raporlarını turnuvalar bölümünden(askı listeleri, sisteme dahil edilenler) görebilir ve inceleyebilirsiniz. Yaptığınız inceleme sonunda itirazda bulunacağız turnuva raporunun sistemde yer alan tam ismini il ve tarih bilgileriyle itiraz bildirim kanalından iletmeniz durumunda gerekli inceleme yapılmaktadır.

4. Birçok yarışmaya katıldığım halde bu yarışmalardan hiçbirinin ukd hesaplamalarında yer almadığını gördüm. Sebebi nedir?

ukd@tsf.org.tr adresine ulaşan tüm “turnuva paketleri\ değerlendirilmekte ve uygun görülenlerini ukd hesaplamalarına alınmaktadır. Katılmış olduğunuz yarışmaların ukd hesaplarında yer almama sebebi söz konusu yarışmaların “turnuva paketleri” nin tarafımıza ulaştırılmamış olmasıdır. Konuyu il temsilciliği ile görüşmeniz ya da itiraz bildirim kanalından bizi bilgilendirmeniz durumunda gerekli inceleme yapılmaktadır.

Kaynak: Türkiye Satranç Federasyonu

Share